Головні болі зустрічаються у 75% дітей шкільного віку. І хоч причин існує безліч – найчастіше цей симптом не є ознакою серйозного захворювання, та не становить будь-якої небезпеки для життя. 

Усі головні болі можна поділити на первинні та вторинні. Вторинні головні болі є проявом іншого захворювання, як наприклад – гострий риносинусит, інтоксикаця, пухлина, травма голови або шиї.

Первинний головний біль є захворюванням сам по собі як, наприклад, діабет або астма. Серед причин його розвитку вагому роль грає вплив факторів зовнішнього середовища (втома, стрес, погані звички, гіподинамія) та генетична схильність. А тому, пошук причини, позбувшись якої вдасться позбутися болей, не призводить до успіху.

Є багато різних типів первинних головних болей, проте найбільш поширеними є – Головний біль напруги та Мігрень; про них ми і поговоримо далі.

Головний біль напруги

Головний біль напруги – одна з найбільш частих форм головного болю та характеризується відчуттям тиску в скронях, чолі або інших частинах голови. Причини виникнення нам до кінця не зрозумілі. Проте, принаймні у частини пацієнтів, його виникнення пов’язане зі надмірним напруженням м’язів голови, шиї та плечей і зазвичай провокується психологічним стресом, перенапруженням, неправильною робочою позою. 

Недостатній сон, надмірна вага, гіподинамія, проблеми з поставою, функціональні порушення жувального апарату та генетичні чинники здатні значно підвищувати схильність людини до розвитку головних болей та інших больових синдромів.

І хоч зазвичай даний вид головних болей відносно легкий, а більшість людей справляються з ними самостійно, часті та повторювані головні болі переводять нервову систему в стан “підвищеної чутливості”, і в такому разі, біль може розвиватися у відповідь навіть на незначні та зовсім непомітні тригери.

Негативні емоції, надмірна увага до хвороби а також її вплив на наше повсякденне життя значно посилюють та пришвидшують “хронізацію” головного болю. А тому діти, які через головний біль часто пропускають школу, проходять велику кількість обстежень та постійно приймають велику кількість ліків  – більш схильні до розвитку хронічних його форм. 

Мігрень

Мігрень – сильний головний біль, що зазвичай має пульсуючий характер та виникає лише з однієї сторони голови. Напад може тривати від 2х до 72х годин та супроводжуватися нудотою та блюванням. Головний біль при мігрені часто посилюється коли людина дивиться на яскраве світло (фотофобія) або чує гучні звуки (фонофобія). А тому переносити напад на багато легше в темній та тихій кімнаті. 

Близько 20% людей напад мігрені починається з аури, що з’являється перед початком головної болі. Аура – це суб’єктивні відчуття дитини, найчастіше виникає у формі змін зору – перед очима з’являються білі або чорні плями, зигзаги, спалахи світла; проте можуть виникати і інші симптоми – відчуття оніміння або бігання мурашок по шкірі, відчуття різних запахів, слабкість в м’язах та інше. Аура може тривати до 30 хвилин.

У дітей мігрень часто має не зовсім класичні прояви, а іноді, навіть, перебігає зовсім без головного болю. Періодичні та безпричинні блювання (синдром циклічного блювання), болі в животі, або епізоди головокружіння, що починаються раптово та раптово минають, також можуть бути еквівалентами мігрені, та зазвичай виникають у дітей до 12-14 років.

Причини розвитку мігрені з’ясовані відносно добре. Велику роль в розвитку захворювання відіграють генетично обумовлені особливості роботи клітин мозку. Якщо говорити просто – у людини з мігренню мозок гіперчутливий до різних зовнішніх стимулів, а тому, навіть такі прості речі як різкі запахи, зміни погоди, психоемоційні стреси, певні продукти харчування та недостатнє вживання рідини можуть порушити нормальний баланс нервових імпульсів в мозку та спровокувати напад.

Напад мігрені – це наче тимчасовий шторм, що розвивається в клітинах мозку, який призводить до головного болю та інших неприємних симптомів.

Недостатній сон, надмірна вага, низький рівень фізичних навантажень та часте психоемоційне перенапруження здатні значно підвищувати “чутливість” мозку та посилювати схильність людини до розвитку мігренозних болей.

Тому наша головна задача підтримувати ваш мозок в спокої, і підвищувати його стійкість до зовнішніх подразників.

Вторинні головні болі

Про вторині головні болі ми поговоримо більш детально в наступних публікаціях. Зараз варо лише зауважити, що за своїми клінічними ознаками вони часто нагадують первинні, а іноді можуть існувати паралельно; наприклад, періодичний головний біль напруги, що декілька разів на рік значно посилюється внаслідок загострень хронічного риносинуситу. А тому, зрозуміти характер голвної болі без допомоги лікаря буває доволі важко.

Не залежно від причини та характеру, головні болі можуть створювати багато проблем та значно погіршувати якість життя. А тому, вчасна консультація лікаря та правильно встановлений діагноз є надзвичайно важливими. Адже лише правильно підібране лікування та здоровий спосіб життя допоможуть вам ефективно контролювати хронічний біль. Tags:

Всі матеріали сайту є інтелектуальною власністю автора. Викроистання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання на джерело. (гіперпосилання для інтернет-ресурсів)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *