Якщо говорити про розвиток дитини перших трьох місяців, то, напевно, одне з головних завдань для неї – лежати на животі.

Положення на животі надзвичайно важливе для розвитку малюка, адже в такому положенні зміцнюються м’язи щиї, спини та плечей; розвивається вміння контролювати положення тіла в просторі (в даному випадку голови). Опираючись на передпліччя дитина експериментує з переносом ваги з руки на руку, та розвиває усвідомлення власного тіла. 

З положення на животі дитина вперше, зовсім випадково, перевернеться на спину та відкривє для себе нову навичку та новий спосіб пересування. В такому положенні вона побачить іграшки що знаходяться поза її досяжністю та почне шукати можливості дістатися до них. 
А як бонус, положення на животі буде чудовою профілактикою розвитку плагіоцефалії та позиційної кривошиї. 

Є лише один недолік – сон на животі збільшує ризик розвитку Синдрому раптової дитячої смерті (СРДС). А тому, кладіть дитину спати лише на спину! 

А поза сном, чим більше важ малюк знаходитися на животі – тим краще для нього. Хоч і не усі діти люблять це робити. Але це і не дивно, адже для них це повноцінне фізичне навантаження та справжнє тренування. Згадайте себе в свій перший день в спортзалі….

Тому якщо дитина майже відразу починає плакати та вередувати після того як її поклали на живіт – це не привід відмовлятися від цього положення, лише ознака того, що їй потрібно більше “тренувань”.

 А тому, головне правило на перших три місяці:

Обов’язково викладайте дитину на живіт! 

Це варто робити якомога частіше, найкраще – в період між годуваннями. Звичайна рекомендація – 15 хвилин між кожним годуванням. Проте, як я вже писав – тривале перебування в такому положенні втомлює малюка та може йому не сподобатися; а тому, використайте ці декілька порад, щоб перетворити перебування на животі в легке та веселе заняття:

 • Таке положення може бути не звичним, а також дитина може швидко втомлюватися. Тому важливо не перестаратися.
  Орієнтуйтеся на відчуття та настрій дитини: якщо видно, що вона втомилася, а таке положення починає її дратувати – візьміть малюка на руки, а через 3-5 хвилин спробуйте ще раз. Навіть 15 чи 30 секунд на животі за один раз – це гарний початок. Головне, робити такі спроби як можна частіше протягом усієї доби. 
 • Знаходьтеся поруч з дитиною.
  Ляжте на підлогу навпроти неї, або ж покладіть дитину головою біля краю ліжка, та сядьте поруч.  Говоріть з нею, кривляйтеся, показуйте іграшки, заохочуйте та стимулюйте дитину піднімати та повертати голову.  
02_EyeLevelSmile
 • Ви також можете викладати дитину собі на живіт, цей час також рахується.
01_tummytotummy
 • Придбайте фітнес-бол. Часто діти люблять проводити час на м’ячі набагато більше ніж просто лежати на підлозі. Покладіть дитину на м’яч, та тримаючи за ноги обережно почніть катати вперед-назад. 
Tummy Time On A Ball | Tummy time mat
 • Візьміть звичайний рушник та скрутіть з нього валик. Підклавши його під груди, ви надасте малюку додаткову підтримку, та полегшите роботу для м’язів спини. Часто це допомагає дитині менше дратуватися та подовжує час протягом якого дитина може лежати на животі.
Tummy Time – STEM Starts Now
 • Або ж покладіть малюка собі на стегна, як показано на малюнку. В такому положенні ваше стегно буде виконувати роль валику, а контакт з мамою або татом створить додатковий для дитини додатковий комфорт та додась дитини впевненості і сил.
03_lapsoothe
 • Покладіть навколо малюка іграшки.
  Якщо ж дитина вже добре тримає голову та спирається на передпліччя – покладіть іграшку трішки далі, так щоб за нею необхідно було тягнутися. Це допоможе укріплювати м’язи тулуба та розвивати відчуття балансу, а також навчитися переносити вагу на одну руку, звільняти іншу руку, захоплювати предмети.
 • Носіть дитину “животом донизу”. Тримайте її близько до себе, щоб вона відчувалу комфорт та підтримку.
04_TummyDown
kbcZkZCe2ftzOF4ELm3ml0cYoyKUbt2c_lg.jpg

І звісно ж не забувайте:

 • Періодично тримайте дитину обличчям до себе та підтримуйте зоровий контакт.
 • Говоріть зі своїм малюком протягом дня під час одягання, купання, годування або гри.
 • Співайте для дитини.
 • Давайте дитині брязкальця та м’які іграшки що видають різні звуки.
 • Нехай ваша дитина чує як можна більше різноманітних звуків (шум вітру, цокання годинника, різну музику).
 • Показуйте дитині різноманітні яскраві предмети. 
 • Покладіть в ліжечко дитині яскраві іграшки. Міняйте сторону з якої знаходяться іграшки, щоб дитина частіше повертала голову шукаючи їх.

Також раджу прочитати допис Червоні прапорці неврологічного розвитку, він допоможе розібратися який розвиток дитини вважається нормальним, та коли варто звертатися до лікаря.

Перекладено та адаптовано з:

 1. https://www.stanfordchildrens.org/en/topic/default?id=the-growing-child-1-to-3-months-90-P02166
 2. https://www.mom365.com/baby/baby-development/how-to-make-tummy-time-fun
 3. Baby photo created by yanalya – www.freepik.com
 4. Фото з сайту – https://www2.hse.ie/wellbeing/child-health/tummy-time-for-babies.html


Tags:

Всі матеріали сайту є інтелектуальною власністю автора. Викроистання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання на джерело. (гіперпосилання для інтернет-ресурсів)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *