Відповідно до дослідження Global Burden of Disease, яке вимірює вимірює тягар проблем здоров’я серед населення, головні болі зайняли третє місце серед захворювань що призводять до втрати працездатності. За даними Migraine Research Foundation, лише мігрень є причиною пропуску 157 мільйонів робочих днів протягом року та коштує економіці $36 мільярдіві доларів, і це лише в США.

В попередньому дописі ми вже розглянули найбільш поширені види первинного головного болю у дітей, і якщо ви його не читали – то раджу почати саме з нього. Якщо ж ви вже трохи “в темі”, самий час поговорити про способи лікування головних болей.

Якщо говорити про лікування, воно буває двох видів:

 1. Лікування гострих нападів– включає в себе комплекс медикаментозних та не медикаментозних заходів які ви застосовуєте під час нападу головного болю. Його метою є зменшення тривалості та інтенсивності (важкості) конкретного нападу.
 2. Профілактичне лікування – покликане зменшити частоту головних болей, та
  застосовується щоденно, незалежно від наявності чи відсутності нападу в цей конкретний день. Воно буває двох видів: не медикаментозне та медикаментозне.

Всі види лікування є надзвичайно важливими, а захворювання не завжди вимагає застосування одночасно всіх трьох видів. Наприклад, при рідких нападах мігрені немає потреби в застосуванні профілактичного медикаментозного лікування; а якщо напади головного болю легкі та не порушують активність, то часто вони не потребують навіть медикаментозного лікування в гострому періоді.

Обрати правильну стратегію лікування ви можете лише разом з лікарем, адже лише він в змозі оцінити всі за і проти, врахувати супунтні хвороби та інші фактори, зрозуміти ваші очікування. Але яку б тактику ви не обрали…

Починаючи лікування, вам необхідно розуміти наступне:

 1. Первинний головний біль є захворюванням сам по собі, як діабет або астма. Це захворювання має власні причини, механізми розвитку та особливості перебігу, а тому, будь-які подальші обстеження та спроби пошуку причини болю будуть зайвими. 
 2. Більшість головних болей мають доброякісний перебіг. Максимальні прояви головних болей, як правило, припадають на підлітковий вік; а з часом вони або повністю зникають, або значно зменшуються в частоті та інтеснивності.
 3. Який би метод лікування ви не обрали – перші позитивні результати зазвичай помітні через 1-3 місяці від початку лікування. 
 4. Не можна вживати більше 2х доз аналгетиків на тиждень (10 доз на місяць), інакше з’являється ризик виникнення абузусного головного болю (головного болю що викликаний надмірним вживанням аналгетиків).
 5. У випадку ж якщо головний біль змінив свої характеристики, значно посилився, з’явилися нові симптоми (наприклад, почав часто виникати вночі або ж супроводжуватись блюванням) – обов’язково повідомте про це лікаря.

Лікування гострих нападів

Для лікування гострих нападів зазвичай застосовують, усім відомі, нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП – парацетамол, ібупрофен) та антиеметики (засоби що попереджують нудоту та блювання), або ж їх комбінацію.

Для головного болю напруги, який рідко супроводжується нудотою, зазвичай достатньо лише НПЗП. У випадку ж мігрені з вираженою нудотую та блюванням застосовують комбінацію препаратів. При цьому першим рекомендують прийняти протиблювотний препарат, а через 10-15 хвилин – знеболююче (НПЗП). Є данні, що такий порядок застосування покращує всмоктування знеболюючих та підвищує їх ефективність.

Зазвичай рекомендується застосовувати мінімальну ефективну дозу препарату, проте у випадку відсутності позитивного ефекту – варто пересвідчитися, що ви отримуєте максимальну дозволену дозу розраховану за вагою.

Застосування препаратів на початку нападу зазвичай більш ефективне ніж коли головний біль вже став нестерпним. Особливо важливо дотримуватися цієї рекомендаії у випадку нападів мігрені, та застосовувати препарати на самому початку нападу, або навіть під час аури (до появи головного болю).

У випадку неефективності НПЗП, лікар може розглянути можливість застосування іншої групи препараті в, а саме – триптанів. Проте в Україні застосування триптанів у віці до 18 років заборонено відповідно до інструкції.

Важливо пам’ятати, що заборонено приймати більше 10 доз знеболюючих на місяць, адже це може призвести до розвитку абузусного головного болю (біль внаслідок зловживання знеболюючими) та погіршення стану.

У випадку, якщо частота та сила головних болей змушує вас це робити – обов’язково зверніться до лікаря для призначення або перегляду профілактичної терапії.

Немедикаментозна профілактика

Немедикаментозна профілактика є найбільш важливим компонентом в лікуванні головних болей. Здоровий спосіб життя, фізична активність, профілактика стресу, та уникання тригерів – здатні знанчно зменшити частоту головних болей та звести їх негативний вплив на життя до мінімуму. А тому, обов’язково дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Регулярно та повноцінно харчуйтеся – приймайте їжу 3 рази на добу, та ніколи не пропускайте сніданок. Зверніть увагу на харчування на роботі / в школі – ви не повинні бути голодними протягом робочого дня або під час уроків. 
 • Протягом доби випивайте щонайменше 2 літри води. Привчіть себе постійно носити пляшку з водою.
 • Уникайте напоїв що містять кофеїн (кава, енергетики, кола).
 • Висипайтеся! – 8 годин якісного сну – це норма. Також зверніть увагу на режим сну. Ви можете дозволити собі на вихідних поспати трішки довше, проте намагайтеся не спати до обіду. Щоб підтримувати правильний режим – прокидайтеся на вихідних не пізніше ніж на годину-півтори, в порівнянні з робочими днями.
 • Будьте фізично активними. Щоденно займайтеся щонайменше 20-30 хвилин. Найкращим варіантом є кардіо-тренування (біг, велоспорт, плавання).
  Проте, почніть з вправ які подобаються саме вамі. Легкі вправи на розтяжку або йога протягом 10-15 хвилин – це чудовий початок. Почніть з малого, та перетворіть це в гарну звичку. Оберіть зручний час, поступово підвищуйте тривалість та інтенсивність занять, та головне – тренуйтеся регуляно.
 • Ви повинні ходити на роботу (до школи) кожного дня. Намагайтеся, щоб головний біль мінімально впливав на ваше повсякденне життя. Обов’язково продовжуйте приймати участь в активностях які ви любите. Якщо головний біль виникає під час роботи (уроків) – дозвольте собі відпочити 10-15 хвилин, та повертайтеся до роботи. 
 • Виконуйте релаксаційні вправи на початку головного болю. Також виконуйте їх ввечері перед сном – це допоможе зняти напругу накопичену протягом дня та швидше заснути. 
 • Не використовуйте знеболюючі препарати для полегшення головного болю частіше ніж 1-2 рази на тиждень.

І звісно, не забувайте періодинчо винагороджувати себе за чітке дотримання режиму!

Спершу це може здаватися складним. Проте якщо ви звернулися за допомогою – це означає, що головний біль для вас є проблемою, а тому варто взяти себе в руки, та максимально точно виконувати рекомендації. З часом, вони стануть невід’ємною частиною життя та гарними звичками на майбутнє. Дотримуючись режиму, ви не лише почнете рідше відчувати головні болі, але й зміцните своє здоров’я. 

І хоч змінювати свої звички буває дуже важко, контроль за процесом та маленькі винагороди за успіхи допоможуть вам на цьому шляху. 

Пообіцяйте собі або вашій дитині маленьку винагороду у випадку, якщо ви без порушень дотримувалися режиму протягом 7 днів. Пообіцяйте дещо більшу винагороду, якщо ви протрималися місяць. Це не повинно бути щось велике та дороге. “Призовий” десерт або улюблена страва в кінці тижня, та похід в кіно або улюблене кафе в кінці місяця – додадуть вам сил для підтримання правильного режиму.

Медикаментозна профілактика

Медикаментозна профілактика застосовується при частих головних болях, що значно порушують життя людини: змушують часто пропускати школу/роботу, заважають вести повноцінне повсякденне та соціальне життя.

Для профілактичної терапії можуть застосовуватися різноманітні групи препаратів: вітаміни та мінерали, антидепресанти, антигістамінні, бета-блокатори, протисудомні препарати.

Враховуючи широкий вибір доступних на ринку вітамінів та біодобавок, варто зауважити, що на сьогодні докази ефективності є лише у наступних речовин: Препарати магнію, Вітамін В2, Коензим Q10, Мелатонін.

Підбір конкретного препарату, його дози та режиму прийому здійснюється виключно сумісно з вашим лікуючим лікарем. Ефект від профілактичної терапії зазвичай оцінються через 1-3 місяці.

На жаль, не існує одного рецепту для всіх. А тому, відсутність швидкого позитивного результату – не означає, що лікування обрано не правильно. Підбір дози, як і підбір препарату можуть зайняти певний час – від декількох тижнів до місяців. А тому, обов’язково сповіщайте свого лікаря про зміни симптоматики та наявність побічних ефектів. Лише працюючи в команді, ви зможите досягнути хорошого контролю над болем та жити повним, максимально якісним життям.Tags:

Всі матеріали сайту є інтелектуальною власністю автора. Викроистання матеріалів сайту дозволено лише за умови посилання на джерело. (гіперпосилання для інтернет-ресурсів)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *